Jak zwalczyć kaszel w domu?

Uciążliwy kaszel, któremu towarzyszy ból gardła jest bardzo męczący dla każdego człowieka i często nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Utrudnia spokojny sen wybudzając nas w środku nocy, a przez ból i uciążliwe drapanie w gardle czasami nie możemy nic przełknąć. Warto skorzystać ze sposobów naszych babć i sprawdzić czy domowe sposoby na kaszel poradzą sobie z tym problemem.

Domowe sposoby na kaszel


Najbardziej powszechnym sposobem na kaszel, o którym większość z nas na pewno słyszała jest syrop z cebuli. Wiele ludzi bardzo ceni sobie działanie zdrowotne tego napoju, jednak niektórzy wciąż niechętnie korzystają z tej metody. Przyrządzenie syropu z cebuli jest bardzo proste. Kroimy ją w kostkę, a następnie dodajemy miodu i cytryny. Taki wywar nie dość, że ma działanie wykrztuśne to skutecznie wzmacnia odporność. Właśnie dlatego picie syropu z cebuli to również świetny sposób, aby zapobiegać różnego rodzaju dolegliwościom.


Równie często na uciążliwy kaszel stosujemy inhalacje. Jest to bardzo skuteczny sposób na rozrzedzenie zalegającej wydzieliny. Dzięki regularnemu robieniu inhalacji na pewno poczujemy się lepiej, a nawet możemy zupełnie wyleczyć kaszel. W domu możemy wykonać inhalacje z użyciem miski, gorącej wody oraz ręcznika. Przegotowaną wodę wlewamy do naczynia, a następnie pochylamy się nad nim i przykrywamy głowę materiałem. W takiej pozycji powinniśmy wdychać parę przez około 15 minut. Warto sporządzić mieszankę z dodatkiem ziół, takich jak rozmaryn, rumianek czy koper włoski.

Olejki w kuracji kaszlu

Idealnie sprawdzą się również niektóre olejki, na przykład eukaliptusowy, sosnowy lub lawendowy. To sposób polecany przez większość lekarzy, ze względu na jego niesamowitą skuteczność.
Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza, ponieważ zbyt suche potrafi bardzo podrażnić śluzówkę nawet u zdrowej osoby. Jeśli cierpimy na kaszel to na pewno warto uruchomić nawilżacz powietrza, a jeśli nie mamy takiego sprzętu, skorzystajmy z domowych sposobów. Możemy wlać wodę do większego naczynia i postawić w pokoju, lub mokry ręcznik położyć na grzejniku. Uwalniająca się para wodna sprawi, że powietrze będzie dużo korzystniej wpływać na nasz układ oddechowy, a przy tym znacznie zmniejszy kaszel.


Jeśli przez ciągły kaszel męczy nas również ból gardła, warto zastosować różnego rodzaju ziołowe płukanki. Do sporządzenia roztworu można wykorzystać wodę z dodatkiem szałwii, rzepiku lub nawet rozmarynu, który większość z nas z pewnością posiada w swoim domu. Jeśli akurat nie mamy żadnych ziół, płukankę można sporządzić wykorzystując jedynie przegotowaną wodę z dodatkiem soli. To skuteczna metoda lecząca ból gardła i kaszel, która była stosowana jeszcze przez nasze babcie. Warto z niej skorzystać.


Domowe sposoby na kaszel coraz częściej wykorzystuje się, zamiast od razu sięgać po poważniejsze metody. z pomocą tak prostych rzeczy bez wychodzenia z domu, możemy poradzić sobie z każdym kaszlem i przeziębieniem. Warto skorzystać z powyższych rad, ale pamiętajmy, że najskuteczniejsze jest zapobieganie chorobom. Dlatego właśnie dbajmy każdego dnia o odpowiednie nawilżenie powietrza!

Redakcja janluka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.