Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Domowy płyn do dezynfekcji – jak zrobić i kiedy wykorzystywać?

Zdrowie Data publikacji - 15 kwietnia 2021 Autor - Redakcja janluka.pl
domowy płyn do dezynfekcji

Dbanie o higienę osobistą jest bardzo ważne. W ostatnich czasach stało się jeszcze ważniejsze. Umycie rąk mydłem przestało być wystarczające. Należy zadbać, by zdezynfekować je po każdym kontakcie z przedmiotami, które znajdują się w przestrzeni publicznej. Jak samodzielnie wykonać płyn do dezynfekcji, który sprawdzi się w domu i w trakcie rodzinnych wyjść?

Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk?

Płyn do dezynfekcji rąk można obecnie kupić w wielu sklepach. Tylko po co, skoro można wykonać go samodzielnie?

Domowy płyn do dezynfekcji rąk nie jest trudny do wykonania. Trzeba jednak pamiętać o kilku elementach, które będą miały wpływ na jego skuteczność.

Do wykonania płynu do dezynfekcji rąk należy użyć spirytusu salicylowego lub rektyfikowanego. Bardzo ważne jest, by spirytus posiadał więcej niż 60% alkoholu. Słabszy nie jest w stanie zniszczyć bakterii, a tym samym nie będzie stanowił żadnej ochrony. Roztwór, który ma więcej niż 80% alkoholu może uszkodzić nasze dłonie. Wtedy będziemy bardziej podatni na bakterie i wirusy.

Domowy płyn do dezynfekcji rąk warto wzbogacić o glicerynę, która zwiększy elastyczność skóry i nada jej gładkości. Płyn będzie ładnie pachniał, gdy dodamy kilka kropel olejku z drzewa herbacianego lub eukaliptusowego. Warto również pamiętać, że olejki te mają właściwości antyseptyczne.

Łącząc 200 ml spirytusu, 125 ml wody oraz 3,5 ml gliceryny otrzymamy domowy płyn do dezynfekcji rąk, który ochroni nas przed bakteriami i jednocześnie nie zniszczy naszych rąk, nawet gdy będzie często stosowany.

Komponując domowy płyn do dezynfekcji można również wykorzystać aloes. Może on zastąpić glicerynę. Aloes ma właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze, przeciwzapalne. Poprawia odporność organizmu. Bardzo ważne są również jego właściwości nawilżające. Częste stosowanie płynu dezynfekującego, w którego skład wchodzi spirytus, prowadzi do wysuszenia skóry, która może popękać.

Kiedy stosować płyn do dezynfekcji?

Domowy płyn do dezynfekcji warto mieć w małej buteleczce zawsze przy sobie. Będzie pomocny za każdym razem, gdy wychodzimy z domu. Robiąc zakupy, korzystając z komunikacji miejskiej, korzystając z toalety publicznej czy chcąc coś zjeść na dworze najpierw należy zdezynfekować dłonie płynem, który zapewni bezpieczeństwo.

Z płynu do dezynfekcji warto również korzystać w domu oraz w pracy. Można nim przetrzeć klamki, włączniki, klawiaturę komputera, myszkę czy biurko.

Domowy płyn do dezynfekcji jest niezbędny, gdy chcemy czuć się bezpiecznie. Kilka kropel wystarczy, by zdezynfekować dłonie i to czego nieustanie dotykamy.

Redakcja janluka.pl

Redakcja "Jan Luka" to zespół ekspertów z pasją do zdrowego stylu życia, urody, diety, rozwoju osobistego i lifestyle'u. Każdy członek redakcji przynosi ze sobą unikalną wiedzę i doświadczenie, aby dostarczać czytelnikom rzetelne informacje oraz inspirujące treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

stomatolog