Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Budowa domu – fanaberia czy oznaka odpowiedzialności?

Lifestyle Data publikacji - 18 maja 2020 Autor - Redakcja janluka.pl

W dzisiejszych czasach, czasach pewnego rodzaju wolności gospodarczej, szeroko pojmowanego kapitalizmu, ludzie zarabiają więcej, więc trudno się dziwić, że również w swoim życiu prywatnym chętnie wydają na konsumpcję. Każdy chce mieć dobry samochód, piękny dom. Wszyscy gonią za tymi dobrami materialnymi. Jedni pewnie z klapkami na oczach, nie wiedzą właściwie dlaczego, a drudzy w pełni świadomie uważają, że skoro zarabiają godziwie to i muszą godziwie, komfortowo i luksusowo żyć. Można by się przyczepić, że użyte przeze mnie na końcu poprzedniego zdania trzy przymiotniki mają różne znaczenie, ale nie o ideologii tutaj mowa. Jednak trudno się dziwić, że człowiek goni za komfortem w życiu. Chce zbudować dom, zapewnić komfort rodzinie. Zresztą, świadczy to o pewnej odpowiedzialności. Nie bez powodu mówi się, że prawdziwy mężczyzna powinien zbudować dom.

Od czego zacząć planowanie wspólnego życia?


A skoro już jesteśmy przy budowie domu, to od czego właściwie powinniśmy zacząć? Wielu pewnie na to pytanie powiedziałoby o zakupie działki, projekcie, fundamentach. A tak naprawdę liczy się to, abyśmy budowę domu umieli skrupulatnie zaplanować, punkt po punkcie, z wszystkimi wyliczeniami. Abyśmy na pewnym etapie nie obudzili się, jak to się mówi „z ręką w nocniku”. Powinniśmy w pierwszej kolejności zdecydować w ogóle, jakim budżetem dysponujemy, czy możemy go w jakiś sposób podwyższyć, jaki jest nasz cel, a więc jaki ma być ten dom, w jakiej lokalizacji, jak dużą ilość funduszy pochłonie cała budowa. Dobrze zaplanowana budowa pozwoli nam uniknąć sytuacji, w której bierzemy kredyt, jeszcze zapewne na nieprzemyślanych warunkach, po czym okazuje się, że na pewnym etapie budowy nie dość, że nic nami z tego kredytu nie zostało, to jeszcze musimy dołożyć, biorąc kolejny kredyt. Tak jak przy zakładaniu firmy tworzymy biznesplan, tak przy budowie domu tworzymy plan wydatków.

Kupno działki


Dopiero wtedy kupujemy działkę, tę której wybór już zatwierdziliśmy w planie. Następnie załatwiamy wszelkie formalności, związane z projektem, pozwoleniem na budowę itd. Potem już przechodzimy do procesu budowy. Kiedy już dom mamy w stanie surowym z wszelkimi instalacjami, wtedy myślimy o wykończeniu. Są to odpowiednie płytki podłogowe, ścienne, odpowiedni kolor ścian, meble. Na pewno nieoceniona jest tutaj role dekoratora wnętrz, który okiem profesjonalisty dobierze nam odpowiedni wystrój i niewątpliwie poleci jakieś ciekawe dekoracje wnętrz. Każdy chce przecież w swoim domu czuć się dobrze, w końcu jest to przestrzeń, w której spędzamy znaczną część swojego życia, dlatego nie warto oszczędzać na dekoratorze wnętrz. Dobrze jest przeznaczyć na niego pieniądze, przedyskutować z nim oczywiście również swoje propozycje i w końcu dojść do konsensusu.


Budowa domu to odpowiedzialne zadanie. Słusznie mówi się o tym zadaniu jako o cesze prawdziwego mężczyzny. Warto jednak przemyśleć tę budowę, zastanowić się czy nasze plany są upragnionym komfortem, a może tylko zbędnym luksusem. Przemyślmy nasze oczekiwania, abyśmy po prostu się nie zachłysnęli.

Redakcja janluka.pl

Redakcja "Jan Luka" to zespół ekspertów z pasją do zdrowego stylu życia, urody, diety, rozwoju osobistego i lifestyle'u. Każdy członek redakcji przynosi ze sobą unikalną wiedzę i doświadczenie, aby dostarczać czytelnikom rzetelne informacje oraz inspirujące treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Antyperspirant w sprayu czy w kulce