Oszczędzanie energii

Za energię elektryczną musimy co roku płacić więcej, ponieważ ceny stale drożeją i dlatego ludzie szukają sposobów, które umożliwiają zmniejszenie jej zużycia. W dzisiejszych czasach istnieją urządzenia, które zdaniem producentów działają i potrafią oszczędzać energię. Jednak nie wszystkie są skuteczne, dlatego najpierw powinniśmy poznać dokładną zasadę działania. Niektóre produkty są wykonane w bardzo złej jakości i dlatego są całkowicie nieprzydatne. Urządzenie do oszczędzania energii nazywane bywa także reduktorem mocy. Warto je zamontować, jeżeli zależy nam na mniejszych rachunkach za prąd. Niektóre reduktory mocy pozwalają zmniejszyć zużycie energii elektrycznej nawet o 30%. W skali roku oznacza to naprawdę dużą oszczędność pieniędzy, dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu. Najczęściej takie reduktory wykorzystywane są przez hale produkcyjne. Oświetlenie ulic miast również często korzysta z takich urządzeń. W ten sposób gmina miasta może zaoszczędzić nawet kilkucyfrowe kwoty w okresie roku. Celem takiego systemu jest zmniejszenie rachunków za energię elektryczną.

Jak pracują reduktory?

Najczęściej reduktory pracują w zestawieniu z lampami sodowymi lub rtęciowymi, ponieważ na nich można oszczędzić najwięcej. Bardzo popularne są również lampy metalohalogenkowe, które jednak wypadają najgorzej z całej listy. Jednak nie wszystkie reduktory opłaca się kupować, ponieważ czasami koszty takiego urządzenia przekraczają kwoty, które jesteśmy w stanie odłożyć dzięki niemu. Warto przypomnieć, że kondensatory prądowe są stosowane w przemyśle już od wielu lat. Najlepsze miejsce do montażu takich urządzeń to hale produkcyjne oraz duże magazyny. Jednak nie są one tak samo skuteczne w domach, ponieważ nie posiadamy w domach urządzeń, które pobierają dużo mocy. W halach produkcyjnych urządzenia pobierają naprawdę duże ilości energii elektrycznej, w których natężenie płynącego prądu jest cały czas tak samo duże. Nie ma znaczenia, czy maszyna pracuje, czy też nie, ponieważ wystarczy, że jest włączona. Kondensator prądowy pozwala zachować energię, która została niewykorzystana. W ten sposób można ją wykorzystać w późniejszym czasie. W przypadku domowych urządzeń jednak nie mamy takich możliwości i dlatego zakup takiego urządzenia do domu nie jest opłacalny.

Gdzie opłaca się kondensator?

W mieszkaniu nie ma większego sensu instalacji kondensatora, ponieważ spadek poboru mocy nie jest tak duży jak w przypadku hal produkcyjnych. Najwięcej prądu w domach zużywa piekarnik, który działa na 2000 lub 3000 W. Jest to jednak i tak mała ilość w porównaniu z urządzeniami zamontowanymi w dużych magazynach. Kluczową rolę odgrywa także cena, ponieważ reduktory mocy, które można zainstalować w domu są nawet kilka razy droższe od standardowych. Dlatego znacznie lepiej jest wymienić klasyczne żarówki na oświetlenie LED. Tym prostym sposobem możemy oszczędzić znacznie więcej niż kupując reduktor mocy. Warto także wybierać urządzenia, które posiadają niską klasę energetyczną. Pierwszym krokiem może być zakup nowej zmywarki, która korzysta z tej klasy.

Redakcja janluka.pl