Pełnowartościowe śniadanie – co jeść a czego unikać?

Powszechnie wiadomo, że śniadanie uważane jest za najważniejszy posiłek dnia. Pomimo jednak dużej wiedzy na ten temat, niewiele osób wie, co tak naprawdę powinno się jeść na rozpoczęcie dnia. Często prowadzi to do sporych pomyłek i błędów, czego efektem jest śniadanie składające się z produktów niezdrowych, a często nawet niebezpiecznych. Z czego powinno się składać pełnowartościowe śniadanie?

Dlaczego warto jeść pełnowartościowe śniadanie?

Zanim jednak przejdziemy do tego, co powinno się jeść na śniadanie, najpierw warto się zastanowić nad tym, z jakiego powodu jest to tak ważny posiłek i co powoduje, że powinno się go przygotować z możliwie jak najlepszych jakościowo produktów.
Naukowo zostało udowodnione, że w czasie snu metabolizm naszego ciała gwałtownie spada, a to powoduje, że aby go przyspieszyć, powinno się zjeść co porządnego. Dzięki temu zyska się za dnia lepszą koncentrację, więcej energii, a także poprawi funkcjonowanie całego organizmu. Zaniedbanie tego posiłku może mieć wpływ na pogorszenie się samopoczucia, być źródłem rozkojarzenia oraz późniejszych problemów np. kardiologicznych.

Co powinno znaleźć się na talerzu?

Co powinno się jeść na śniadanie, aby możliwie jak najlepiej rozpocząć dzień? Przede wszystkim powinno się stawiać na produkty wysoko białkowe, które zawierać będą potężną dawkę energii. Na każdym porannym talerzu powinny się zatem znaleźć liczne produkty zbożowe i mleczne. Co więcej, poleca się jedzenie warzyw i owoców np. z dodatkiem jogurtu. Świetnie sprawdzają się samodzielnie wykonywane koktajle mleczne z dodatkiem ulubionych owoców.
Rzecz jasna śniadanie to również czas na wędliny, jajka, a nawet ryby takie jak łosoś czy też tuńczyk, które świetnie sprawdzają się jako pasty spożywane np. z pieczywem.
Jeśli chodzi o coś do picia, to dobrym wyborem będzie herbata lub kawa, lecz pamiętać trzeba, aby ich nie dosładzać w ogóle lub w najgorszym razie w ograniczonej ilości.

Czego unikać?

Na koniec warto jeszcze wiedzieć, czego się powinno unikać na śniadanie, aby nie tylko nie popsuć sobie dnia, lecz również, aby posiłek nie stanowił zagrożenia dla zdrowia.
W tym wypadku przede wszystkim odradza się spożywanie żywności wysoko przetworzonej, takiej jak np. różnego rodzaju pasty czekoladowe, czy też orzechowe z dużą ilością cukru, którymi chętnie smarujemy kanapki.
Dodatkowo niepolecane są wysoko słodzone płatki śniadaniowe, a także różnego rodzaju słodkie jogurty. Nie powinno się także pic soków z kartonu, ponieważ wbrew pozorom zawarta w nich ilość cukru nie odbiega od tego, ile się go znajduje w słodzonych napojach gazowanych.

Redakcja janluka.pl