Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Sauna na przeziębienie. Pomaga czy szkodzi?

Zdrowie Data publikacji - 9 kwietnia 2021 Autor - Redakcja janluka.pl
sauna na przeziębienie

Sauna ma pozytywny wpływ na samopoczucie. Czy jednak warto korzystać z niej wtedy, gdy dopadnie nas przeziębienie lub grypa? Sprawdź, czy można zdecydować się na wizytę w saunie, gdy pojawiają się objawy jak katar, kaszel i ból gardła.

Jak sauna wpływa na organizm człowieka?

W saunie panują specyficzne warunki. Podwyższony poziom temperatury, a w przypadku sauny mokrej także wilgotności, powoduje, że organizm poddany tym bodźcom zaczyna pracować intensywniej. Dochodzi do przyspieszonego przepływu krwi, zwiększa się częstotliwość bicia serca oraz szybkość oddechu, wzmaga się potliwość.

Sauna ma działanie prozdrowotne – pomaga w poprawie odporności organizmu, wspomaga metabolizm, a dzięki temu umożliwia oczyszczanie organizmu z toksyn.

Czy sauna pomaga na przeziębienie?

Ze względu na korzystne działanie sauny na organizm człowieka często pojawia się także pytanie – czy sauna na przeziębienie to dobry pomysł?

Chociaż warunki panujące w saunie mogą pomóc w poprawie pracy układu oddechowego, to jednak nie jest wskazane korzystanie z niej przy infekcjach, na przykład przeziębieniu czy grypie. Wynika to z faktu, że podwyższona temperatura i wilgotność wymuszają na osłabionym już organizmie wzmożony wysiłek, co stanowi dla niego dodatkowe obciążenie.

Z sauny nie powinny korzystać w szczególności te osoby, u których pojawiła się gorączka. Wtedy nadmiernie wysoka temperatura może jeszcze bardziej osłabić organizm. Może dojść do jego nadmiernego przegrzania oraz odwodnienia na skutek zwiększonej potliwości.

Z sauny warto natomiast korzystać profilaktycznie, aby poprawić pracę układu immunologicznego, a tym samym zmniejszyć ryzyko infekcji. Nie zaleca się jednak leczenia przeziębienia i grypy w saunie.

Co zamiast sauny na grypę i przeziębienie?

Jeżeli pojawiają się dolegliwości ze strony układu oddechowego – katar, kaszel, ból gardła, warto wykorzystać sprawdzone metody leczenia na bazie leków oraz naturoterapii.

W aptekach dostępna jest szeroka gama leków, które pomagają na objawy przeziębienia i grypy. Zmniejszają ból gardła, obniżają gorączkę, łagodzą kaszel suchy i mokry, a nawet hamują katar. Dzięki temu pomagają w skróceniu czasu trwania infekcji.

Można sięgnąć również po domowe metody leczenia przeziębienia i grypy, na przykład ciepłą herbatę z sokiem malinowym, mleko z miodem, syrop z cebuli. Bardzo dobre efekty przynoszą również inhalacje z użyciem olejków eterycznych, na przykład jak eukaliptusowy, sosnowy, lawendowy. Na bolące gardło można stosować z kolei płukanki z wody z solą, z naparów z szałwii, rumianku, tymianku.

Redakcja janluka.pl

Redakcja "Jan Luka" to zespół ekspertów z pasją do zdrowego stylu życia, urody, diety, rozwoju osobistego i lifestyle'u. Każdy członek redakcji przynosi ze sobą unikalną wiedzę i doświadczenie, aby dostarczać czytelnikom rzetelne informacje oraz inspirujące treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?