Antybiotyki stosowane są w celu leczenia zakażeń bakteryjnych. Mają one również zastosowanie w stomatologii. Kiedy dentysta przepisuje antybiotyk na zęby? Czy można stosować go na ból zęba?
Antybiotyk na zęby – wskazania
Najczęściej antybiotykoterapia w stomatologii wykorzystywana jest wtedy, gdy w jamie ustnej rozwija się infekcja bakteryjna o ostrym przebiegu. Odpowiednio dobrany antybiotyk zwalcza zakażenie i pomaga w leczeniu dolegliwości.
Wśród głównych wskazań do stosowania antybiotyków w stomatologii znajdują się:
– ropnie,
– zapalenia przyzębia, dziąseł,
– zapalenia kości,
– urazy tkanek miękkich wymagające szycia,
– replantacja zębów wybitych.
Dodatkowo antybiotyk na zęby może być zastosowany w celach profilaktycznych, czyli po to, aby zapobiegać pojawieniu się infekcji bakteryjnych. Najczęściej jest on używany wtedy, gdy konieczna jest ekstrakcja, czyli wyrwanie zębów. Wskazaniem jest wtedy także ekstrakcja „ósemek”. Ponadto stosuje się go przy resekcji wierzchołka korzenia zęba.
Poza powyższymi przypadkami antybiotyki mogą być używane u osób, które są narażone na infekcyjne zapalenie wsierdzia, u pacjentów po przeszczepach, z białaczką, zakażeniem HIV, nieustabilizowaną cukrzycą oraz ze znaczną niewydolnością nerek.
Czy antybiotyk pomoże na ból zęba?
Często można spotkać się ze zdaniem, że antybiotyk na zęby pomaga przy wystąpieniu bólu. Takie twierdzenie nie ma jednak podstaw naukowych, ponieważ antybiotyki nie mają działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego.
Ze względu na rosnącą antybiotykoodporność bakterii nie zaleca się częstego stosowania antybiotyków bez wskazań. Właśnie dlatego stomatolodzy przepisują je tylko w określonych sytuacjach.
W uśmierzaniu bólu zębów najlepsze efekty dają środki przeciwbólowe, w tym paracetamol, metamizol (pyralgina), ibuprofen, ketoprofen.
Jakie antybiotyki przepisuje się na zęby?
Wśród najczęściej stosowanych antybiotyków na zęby znajdują się:
– klindamycyna,
– amoksycylina,
– metronidazol.
Jak stosować antybiotyk na zęby?
Zażywanie antybiotyków w leczeniu stomatologicznym oraz w celach profilaktycznych powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami stomatologa.
W przypadku infekcji oraz u osób obciążonych wysokim ryzykiem poważnych infekcji bakteryjnych antybiotyk na zęby stosowany jest kilka dni przed wizytą, a następnie kilka dni po wizycie, według wskazań lekarza.
Gdy antybiotyk ma być zastosowany profilaktycznie, na przykład przed ekstrakcją, wtedy podawany jest on przed zabiegiem. W określonych sytuacjach stomatolog może także zalecić zastosowanie antybiotykoterapii w mniejszych dawkach kilka dni po zabiegu.