Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak hodować rośliny doniczkowe?

Lifestyle Data publikacji - 31 marca 2020 Autor - Redakcja janluka.pl

Piękny dom, w którym nie brakuje okazałych roślin ozdobnych to marzenie wielu z nas. Niemniej, aby móc poszczycić się okazałymi kwiatami trzeba umieć odpowiednio o nie zadbać. Jak zatem powinna wyglądać właściwa pielęgnacja kwiatów domowych?

Jakie kwiaty hodować w domu?

Każdy z nas może posiadać w swoim domu niezliczoną ilość roślin doniczkowych. Jest to bardzo dobry pomysł, gdyż mieszkanie takie zawsze pięknie się prezentuje oraz wprawia każdego domownika w miły oraz radosny klimat.

Wśród wielu roślin doniczkowych niesamowitą ozdobą każdego gustownie urządzonego mieszkania są przede wszystkim te rośliny, które posiadają duże oraz okazałe liście. Niezwykle pięknie w każdym wnętrzu prezentują się zatem palmy czy paprocie. Mnóstwo uroku dodają również mniejsze rośliny, wśród których można wymienić kaktusy, storczyki oraz różnorodne pnącza o małych, ozdobnych listkach.

Właściwa uprawa roślin tropikalnych

Jak powszechnie wiadomo poszczególne gatunki roślin uprawiane w domu pochodzą bardzo często z różnorodnych regionów klimatycznych. Jeśli zdecydujemy się na uprawę gatunków egzotycznych, to wówczas musimy zapewnić im odpowiednie warunki, bowiem w przeciwnym razie nie będą zbyt dobrze wzrastać.

Mnóstwo roślin tropikalnych, wśród których można wymienić: storczyki, palmy oraz paprocie lubią dość wysoką wilgotność powietrza. Zanim zdecydujemy się na zakup tego typu roślin, warto dobrze przeanalizować warunki panujące w naszym mieszkaniu, a więc nasłonecznienie, temperaturę oraz wilgotność.

Hodowla rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach

Piękną ozdobą każdego zadbanego mieszkania stanowią bez wątpienia
takie rośliny doniczkowe, które posiadają dekoracyjne liście. Decydując się na ich hodowlę warto zawsze pamiętać o tym, że rośliny te nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Zbyt mocne słońce może bowiem doprowadzić do poparzenia liści. Podczas hodowli roślin z okazałymi liśćmi należy zawsze przyjąć taką zasadę, że im posiada ona ciemniejsze liście, tym należy ją trzymać dalej od intensywnego światła.

Warto także wiedzieć o tym, że rośliny posiadające prostokątne oraz jasne liście powinny znajdować się nieco bliżej okna, bowiem wówczas wybarwienie liści jest bardziej okazałe. Ponadto tego typu rośliny zazwyczaj lubią dość wysoką wilgotność powietrza, którą to należy im zapewnić poprzez częste spryskiwanie liści miękką wodą czy też ustawienie doniczki bezpośrednio na podstawce z wodą.

Jak hodować kwitnące rośliny doniczkowe?

Kwitnące rośliny to niezwykle oryginalne okazy, które potrafią doskonale ozdobić niejedno okno. Decydując się na ich hodowlę trzeba zawsze pamiętać o tym, że nie wolno ich ustawiać w bezpośrednim słońcu. Nie wskazane jest ich zbyt częste przenoszenie, bowiem wówczas nasze rośliny mogą zrzucać pąki oraz kwiaty.

Rośliny kwitnące zazwyczaj lubią chłodne oraz nieco przyciemnione miejsca. Jeśli umieścimy je w ciepłym oraz mocno nasłonecznionym pomieszczeniu to wówczas kwiaty będą bardzo szybko usychały. W przypadku kwitnących roślin ogromne znaczenie ma także regularne oraz dostateczne podlewanie, bowiem jeśli będą miały sucho, wówczas szybko zrzucą kwiaty.

Ponadto dużą rolę odgrywa także ich właściwe nawożenie, bowiem potrzebują one dość dużo energii do wytwarzania nowych kwiatów. Najlepiej jest je nawozić specjalnym nawozem przeznaczonym do roślin kwitnących.

Redakcja janluka.pl

Redakcja "Jan Luka" to zespół ekspertów z pasją do zdrowego stylu życia, urody, diety, rozwoju osobistego i lifestyle'u. Każdy członek redakcji przynosi ze sobą unikalną wiedzę i doświadczenie, aby dostarczać czytelnikom rzetelne informacje oraz inspirujące treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Antyperspirant w sprayu czy w kulce