Sposoby na lepszy nastrój

Każdy miewa gorsze chwile. Jesteśmy zmęczeni, nie mamy na nic ochoty i jedyne o czym myślimy, to sen. Brak humoru czasami pojawia się zaraz po wstaniu i utrzymuje cały dzień, a małe niepowodzenia lub stresujące sytuacje w ciągu dnia pogłębiają nasz pogorszony nastrój. Jeśli zdarza się to czasami i nie jest to normą, nie ma czym się martwić. Nie sposób, by każdego dnia być uśmiechniętym i pełnym życia. Natomiast, gdy niepokojące objawy obniżonego nastroju utrzymują się nieprzerwanie dłużej niż dwa tygodnie, to znak, by udać się do specjalisty i się przebadać pod kontem depresji bądź innych zaburzeń.

Jak poprawić sobie nastrój?


Na poprawienie sobie nastroju nie ma jednej rady. Sposoby na złe samopoczucie, które pomogą jednej osobie, dla drugiej mogą być bezużyteczne. Trzeba poznać siebie i swoje potrzeby, by jak najlepiej pomóc sobie w gorszych chwilach. Zastanówmy się, co nam sprawia przyjemność, jakie czynności wyzwalają w nas pozytywne emocje, a co działa na nerwy i wpędza w niepokój. Gdy będziemy znać odpowiedzi na te pytania możemy skorzystać z ogólnych sposobów na lepszy humor, albo sami wypracować sobie plan działania, co robić, gdy mamy gorszy dzień. Jedną z najbardziej skutecznych metod na poprawienie nastroju jest ruch. Podczas ćwiczeń i aktywności fizycznej produkowane są endorfiny, czyli tak zwane „hormony szczęścia”. Po wysiłku poczujemy satysfakcję i zadowolenie, a jednocześnie zadbamy nie tylko o zdrowie fizyczne, ale także psychiczne.

Podczas wykonywania ćwiczeń skupiamy się na oddechu, utrzymujemy nasze ciało w odpowiedniej pozycji. Nie mamy czasu na myślenie i o to właśnie chodzi. By pozbyć się złych myśli, powinniśmy nauczyć się być tu i teraz, skupić się na danej chwili i wykonywanej czynności. To oczyści nasz umysł z natłoku myśli i pozwoli się naprawdę zrelaksować. Inne sposoby na złe samopoczucie również związane są z naszym ciałem. Musimy pamiętać, że ciało i dusza tworzą jedność, jeśli cierpi nasza psychika, nasze ciało jest także nieszczęśliwe. By pozbyć się złych energii, udajmy się na masaż. Idealnie sprawdzi się masaż relaksacyjny wykonany przez doświadczonego masażystę. Dodatek aromatycznych olejków uprzyjemni jeszcze bardziej tę chwilę, a zapach lawendy, drzewa sandałowego, migdału wprowadzi nas w błogi stan i pozwoli się odprężyć.

Aromaterapia na dobry nastrój

Aromaterapię możemy również zorganizować sami we własnym domu. Wystarczy ceramiczny kominek, mała świeczka i esencja naszego ulubionego zapachu. Płomień świeczki podgrzeje ceramiczny spodek kominka, a przyjemny zapach naszego olejku wypełni naszą przestrzeń. To świetny sposób na relaks o każdej porze roku. Rozmowa z bliską nam osobą działa również odprężająco. Przyjaciółce możemy powierzyć nasze sekrety oraz wyżalić się z trosk, jakie nas najbardziej trapią. Pogawędka przy kawie w przytulnej kawiarence pomoże rozprawić się ze złym nastrojem, a pyszne ciastko lub lody umilą te chwile jeszcze bardziej. Jeszcze większą przyjemność sprawi nam upieczenie ciasta samodzielnie. Nie ma nic lepszego niż zapach szarlotki, którą podzielimy się z bliską nam osobą. Poprawienie humoru gwarantowane!

Redakcja janluka.pl